Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „ARCHITEKTURA MIAST”: Architektura w służbie potrzebujących – szpitale, przytułki, ochronki w XIX i w 1 połowie XX wieku.

Data i miejsce konferencji: 19–20 wrzesień 2019, Salon Hoffman KPCK w Bydgoszczy, pl. Koscieleckich 6

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Jacek Woźny, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel, Politechnika Poznańska Wydział Architektury

dr hab. Marek Romaniuk, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

dr Agnieszka Wysocka – sekretarz naukowy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy,                                                                                                                                             Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Idea konferencji:

W oparciu o postępy w medycynie i higienie dokonujące się w XIX wieku pojawiały się nowe koncepcje dotyczące budowy szpitali i budynków dla osób potrzebujących opieki. Ich liczba rosła w XIX-wiecznych miastach ze względu na patologie towarzyszące dynamicznej urbanizacji i rozwojowi demograficznemu: pogorszyła się sytuacja zdrowotna, wybuchały epidemie, rosła liczba bezdomnych i dzieci pozbawionych opieki. Również wojny przyczyniały się do konieczności tworzenia placówek dla ofiar, w pierwszej kolejności dla żołnierzy ale też sierot i uciekinierów z terenów objętych konfliktami. Powstawanie takich instytucji było nie tylko wynikiem indywidualnej empatii i filantropii wynikających z przesłanek religijnych i obyczajowych, ale w coraz większym stopniu zaczęło być uważane za obowiązek samorządów i państwa.

Architekci, którzy podejmowali się projektowania tego typu obiektów, nie mieli łatwego zadania – działali w przestrzeni bólu, cierpienia, samotności, a zaofiarować musieli nie tylko budynki funkcjonalne, ale też „przywracające” wiarę i nadzieję. Mając na uwadze racjonalne rozplanowanie wnętrz, nie zapominano o miejscach wspólnych, o zieleni (werandach, ogrodach, dziedzińcach), rozpatrywano rolę światła, kolorów ścian, wydzielano strefy sacrum (kaplice). Czy zawsze udawało się stworzyć optymalne warunki dla potrzebujących? Jak szczytne idee miłosierdzia zderzały się z trudną rzeczywistością XIX i początku XX wieku.

Konferencja będzie kontynuacją zorganizowanych w latach 2008, 2009, 2012, 2016-2018 sesji naukowych odbywających się pod hasłem: Architektura Miast (poprzednie dotyczyły między innymi oper, filharmonii, teatrów, architektury mieszkaniowej, architektury sakralnej i terenów zielonych w miastach w XIX i XX wieku).

Cele konferencji:

Konferencja ma na celu pogłębienie tematyki dotyczącej architektury. Popularno-naukowa formuła spotkania będzie skierowana nie tylko do badaczy danej dziedziny, ale również do miłośników i studentów. Tematy związane z regionem kujawsko-pomorskim zostaną pokazane na tle zjawisk w Polsce i w Europie.

Pozytywnie zrecenzowane materiały konferencyjne zostaną wydrukowane w publikacji zbiorowej.

Na każde wystąpienie przewidujemy 20 minut.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na załączonym formularzu drogą elektroniczną na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 czerwca bieżącego roku. O zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 15 lipca

Opłata konferencyjna:

150 zł (organizacja konferencji i wydawnictwo)

Uczestnicy samodzielnie rezerwują miejsce i regulują koszty noclegów oraz przejazdów.

Pytania prosimy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na nr telefonu: 52 585 15 02. Osoby do kontaktu: dr Agnieszka Wysocka, mgr Bogna Derkowska-Kostkowska, mgr Krystian Strauss.

Organizatorzy:

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

Komitet organizacyjny:

dyrektor KPCK Ewa Krupa, prezes TMMB Jerzy Derenda, Bogna Derkowska-Kostkowska, Krystian Strauss

Aktualności dotyczące konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej kpck.pl

Opłatę, po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia, należy wnieść na konto

Bank Polska Kasa Opieki S.A. II O/Bydgoszcz

nr 68 1240 3493 1111 0000 4305 7874

do 15 września 2019 r. z dopiskiem „Architektura Miast”.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl