W czwartek, 23 listopada w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dokumentów potwierdzających przyznanie statusu Pomników Historii dla 11 nowych zabytków. Z przyjemnością informujemy, że w gronie wyróżnionych znalazły się tym razem dwa obiekty z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Są to:

 

Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym w Ciechocinku

Unikatowy zespół zabytkowych budowli i urządzeń przemysłowych, powiązanych z przestrzenią rekreacyjną uzdrowiska, służących produkcji spożywczej soli warzonej oraz wykorzystywanych w przyrodolecznictwie. Zespół stanowi materialny dokument, ukazujący wysiłki budowy nowoczesnego przemysłu solnego w warunkach porozbiorowych. Powstanie saliny ciechocińskiej powiązane są z sylwetkami działaczy gospodarczych: Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, Fryderyka Wilhelma Lempe, Konstantego Leona Wolickiego i innych. 

 

Zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły w Grudziądzu

Grudziądzkie spichlerze pełniły funkcję przeładunkową i podobnie jak inne zlokalizowane w dużych ośrodkach obiekty tego rodzaju, zostały zbudowane w zwartej grupie, którą można uznać za świadomą kompozycję urbanistyczną. Omawiane założenie jest jednak unikatowe, stanowiło bowiem kompozycyjne domknięcie murów miejskich, tworząc integralną część systemu obronnego miasta. Spichlerze wybudowano na stromej skarpie wiślanej, co zaowocowało różną liczbą kondygnacji naziemnych poszczególnych budynków od strony miasta i rzeki (2-3 kondygnacje przy ul. Spichrzowej i 5-6 przy Wiśle) oraz wymusiło wzmocnienie spichlerzy licznymi przyporami. W efekcie powstał zespół zabudowy o niezwykłych walorach architektonicznych i urbanistycznych. Prawie wszystkie zachowane do czasów obecnych budynki datuje się na XVI - XVII w. Zabytkowe spichlerze, które na przestrzeni wieków wiele razy ulegały zniszczeniu, odbudowywano i konserwowano zachowując oryginalną formę, a w niektórych przypadkach wtórnie użyto starych cegieł. 

Więcej informacji o innych tegorocznych Pomnikach Historii można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Źródło: nid.pl

Podczas uroczystej gali 17 listopada w Opolu odbyło się przyznanie nagród dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat przewodni tegorocznych EDD – „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – to nawiązanie do kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
 
W tym roku jury wyróżniło 82 organizatorów EDD ze wszystkich województw. Decyzja nie była prosta, ponieważ w całym kraju odbyło się ponad 1200 wydarzeń, w których wzięło udział ćwierć miliona odwiedzających!

Co roku Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja do bliższego poznawania lokalnego dziedzictwa. W tegorocznej edycji szczególny nacisk położyliśmy na związki krajobrazu i dziedzictwa, tym samym przybliżając ideę kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta”. Poprzez imprezy edukacyjne pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa chcieliśmy przede wszystkim uświadamiać, jak ważne jest dziedzictwo dla naszej tożsamości oraz jak wpływa ono na otaczający nas krajobraz kulturowy – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Motyw przewodni tegorocznej edycji EDD, odnoszący się do związków dziedzictwa i krajobrazu, realizuje ideę kampanii „Krajobraz mojego miasta”. Jej zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości, w jaki sposób można wpływać na kształtowanie się przestrzeni miejskiej i dlaczego warto to robić. Kampania nie tylko diagnozuje problemy współczesnych miast – chaos reklamowy, konieczność ochrony zabytków i miejsc pamięci, funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni zielonej – ale też pokazuje dobre praktyki i udane modernizacje przestrzeni publicznej oraz wskazuje na korzyści płynące z dbania o wspólne otoczenie i jego znajomości. Wydarzenia w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa były lokalnym rozwinięciem postulatów kampanii.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. 

Zachęcamy do odwiedzenia stron Europejskich Dni Dziedzictwa i kampanii Krajobraz mojego miasta.
 
Lista nagrodzonych z województwa kujawsko-pomorskiego: 

1.    Julita Maciaszek, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, 
2.    Adam Myrta, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej, 
3.    Ks. Marek Loskot, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy, 
4.    Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, 
5.    Polskie Radio Pomorza i Kujaw.

Już w najbliższy piątek 6 października Bydgoszcz zamieni się w miasto miłośników fotografii. Rozpocznie się III edycja VINTAGE PHOTO FESTIVAL. Wśród wielu wystaw, warsztatów i spotkań zwracamy Państwa uwagę na unikatową prezentację autochromów (najstarszych kolorowych fotografii) autorstwa Tadeusza Rzący. Zatrzymywał on na swoich zdjęciach Tatry, ulice Tarnowa, zabytki Krakowa, kapliczki Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki jego pasji możemy zobaczyć jak wyglądał świat na początku XX wieku. Tę niezwykłą prezentację będzie można zobaczyć w Bydgoskim Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47) od 6 do 22 października. Zdjęcia stanowią część bezcennej kolekcji Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

W minioną sobotę, 30 września w Wiejskim Domu Kultury w Witosławiu odbyło się spotkanie zamykające tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim.

Głównym punktem wydarzenia był wernisaż wystawy pt. „Krajobraz sołectwa Witosław źródłem inspiracji artystycznej”. Ekspozycja została zorganizowana jako podsumowanie wcześniejszego konkursu fotograficznego.

Spotkanie dopełniła dyskusja na temat historii Orla i Witosławia.

Ponadto uczestnicy imprezy mieli również okazję wysłuchać koncertu operetkowego oraz występu zespołu Pilersi.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Ziemi MroteckiejMiejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy oraz Parafię p.w. Świętego Macieja w Orlu.

Galerię z wydarzenia można obejrzeć na stronie Mrocza24.pl.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami III Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”, który został zorganizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pod honorowym patronatem Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 

 Zobacz protokół

 

Zobacz galerię

W sobotę, 9 września w Teatrze Letnim w Ciechocinku odbyła się wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaproszonych gości, kuracjuszy oraz mieszkańców miasta witał od wejścia zespół Dixe Team. Po rozpoczęciu uroczystości zebrani zostali wprowadzeni w tematykę dziedzictwa przez dr Waldemara Affelta, który wygłosił wykład pt. „Salina ciechocińska – perła nadwiślańskiego dziedzictwa”.

W trakcie inauguracji laureaci konkursu Dziedzictwo Wieków zostali uhonorowani medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum. W tym roku wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach. Laureatami konkursu zostali:

za prace konserwatorskie i restauratorskie:

- Parafia Rzymsko-katolicka pw. św. Bartłomieja w Szembruku (powiat grudziądzki), za wykonanie zadania: Kościół filialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinach,
- Parafia Rzymsko-katolicka pw. św. Małgorzaty w Kościelcu (powiat inowrocławski), za wykonanie zadania: Romański kościół p.w. św. Małgorzaty w Kościelcu wraz z wyposażeniem,
- HONEST Sp. z o.o, za wykonanie zadania: Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ulicy Mickiewicza 28 w Toruniu – remont i zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń dawnej Szkoły Muzycznej na cele mieszkaniowe.

za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków:

- Maria Rudy, konserwator i restaurator zabytków, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Ksiądz dr Roman Buliński, proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja w Bydgoszczy w latach 1989-2017,
- Ksiądz Ryszard Czajka, proboszcz parafii p.w. Zwiastowania NMP w Potulicach (powiat nakielski) w latach 2008-2016.

Podczas inauguracji rozdano również nagrody i wyróżnienia w XIII konkursie dla młodzieży „Zabytki naszego regionu” oraz III ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Całość uroczystości uświetnił koncert zespołu Dixe Team. Po wydarzeniu zebrani mieli okazję wziąć udział w wyciecze po Ciechocinku.

Galerię z uroczystości można zobaczyć na Facebooku.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem V. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej – Architektura MiastZieleń w krajobrazie miasta XIX i XX wieku.

 

  Program konferencji (pdf)

Z przykrością informujemy, że dzień otwarty pn. „XIX-wieczny park w Laskowicach – trudne dziedzictwo krajobrazu” zostaje odwołany z powodu zniszczeń, do których doszło po przejściu burz w naszym regionie. Nawiązując do pierwotnego tematu Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja” zaprasza na spotkanie „Rulewo - dwa światy - trudne dziedzictwo krajobrazu”. Odbędzie się ono 17 września. Dalsze szczegóły podamy już wkrótce.

Już dziś zachęcamy do pobrania Informatora Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 w województwie kujawsko-pomorskim. Zawiera on opisy kilkudziesięciu różnych wydarzeń, które odbędą się w naszym regionie już we wrześniu. Na uczestników EDD czekają między innymi wystawy, spacery z przewodnikiem, koncerty, warsztaty oraz konkursy. Serdecznie zapraszamy.

 

 

  Informator EDD 2017 (pdf)

 

 

 

W środę, 12 lipca w Krakowie zakończyła się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa. Spotkanie trwało 10 dni. W jego trakcie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano 21 obiektów. W grupie tej znalazła się między innymi historyczna kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach. Stanowi ona grupę poprzemysłowych zabytków górniczych funkcjonujących pomiędzy XVI, a XX wiekiem. Jest to już 15 polski obiekt wpisany na Listę  Światowego Dziedzictwa.

 

Więcej informacji o wybranych w tym roku miejscach można znaleźć na stronie UNESCO.

W tym roku wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa będzie miała miejsce w Ciechocinku, w mieście, którego rozwój od lat 20. XIX wieku nierozerwalnie wiąże się z powstaniem warzelni soli i utworzeniem zakładu leczniczego.

Uroczystość rozpoczynająca obchody święta dziedzictwa kulturowego w województwie kujawsko-pomorskim odbędzie się 9 września o godzinie 11:00 w Teatrze Letnim.

W trakcie inauguracji laureaci konkursu Dziedzictwo Wieków zostaną uhonorowani medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum. Ponadto nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone uczestnikom XIII edycji konkursu dla młodzieży Zabytki naszego regionu oraz III ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Uroczystość uświetni koncert.

W poniedziałek, 5 czerwca ruszyła III edycja konkursu ZABYTKOMANIA. Jest on skierowany do młodych pasjonatów filmu oraz historii. Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem. Szczegółowe informacje oraz regulamin ZABYTKOMANI można znaleźć na stronie www.nid.pl. Formularz konkursowy zostanie udostępniony na specjalnie portalu, który ruszy w sierpniu. Filmy będzie można zgłaszać do 31 października. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na uroczystej gali, która odbędzie się w grudniu 2017 roku.

 

ZABYTKOMANIA organizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

 

Źródło - www.nid.pl

W piękny, słoneczny dzień, 18 maja w gościnnych progach Dworu Marzeń w Sielcu odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci Admirała Józefa Unruga. W kategorii plastycznej uczestników oceniali Katarzyna Rodziewicz, kustosz dworu, Agnieszka Wysocka i Lech Łbik z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy.

Do Dworu w Sielcu będzie można wybrać się we wrześniu w ramach EDD (zobacz: kalendarium).

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym: Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Tematem konkursu są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego, na tle których należy sfotografować jedną lub kilka osób. Zdjęcia można nadsyłać do 15 sierpnia. Mamy nadzieję, że już nadchodzący weekend majowy stanie się okazją do wykonania wielu wspaniałych fotografii. Szczegóły dotyczące konkursu oraz nagród znajdą Państwo w regulaminie.

 

Regulamin

Serdecznie zapraszamy do udziału w V OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST” – ZIELEŃ W KRAJOBRAZIE MIASTA XIX I XX WIEKU, która odbędzie się 14/15 września 2017 roku w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Jacek Woźny

prof. dr hab. Dariusz Markowski

sekretarz naukowy – dr Agnieszka Wysocka

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki

Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu – tak brzmi temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Zainspirowani tym hasłem pragniemy zaprosić naukowców i badaczy z polskich ośrodków akademickich, muzeów i placówek kultury na konferencję naukową poświęconą założeniom zieleni w przestrzeni urbanistycznej w XIX i XX wieku. Tematem przewodnim będzie tym razem krajobraz miejski. Przemysł, dzięki któremu miasta mogły się rozwijać był też przyczyną wielu negatywnych zjawisk. Jak katastrofalne mogły być ich skutki zauważali na szczęście ówcześni planiści proponując przy projektach rozbudowy miast wprowadzanie plant, skwerów i parków miejskich, za co możemy być im do dziś wdzięczni.

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 czerwca 2017 roku. O zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 15 lipca. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (ok. 600 znaków). Opłata konferencyjna dla prelegentów wynosi 150 zł. Na każde wystąpienie przewidujemy 20 minut. Pytania prosimy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na numer telefonu: 52 585 15 01.

Osoby do kontaktu: mgr Bogna Derkowska-Kostkowska, mgr Krystian Strauss, dr Agnieszka Wysocka.

Organizatorzy: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

W środę, 19 kwietnia podczas gali zorganizowanej w Operze Nova w Bydgoszcz rozstrzygnięto 42. edycję konkursu „Zabytek zadbany”. Uroczystość została zorganizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Miasto Bydgoszcz. W zakończonej edycji konkursu do rywalizacji zakwalifikowano łącznie 94 obiekty z 15 województw. Do etapu finałowego nominowano 17 miejsc. Z grupy tej wyłoniono 6 nagrodzonych zabytków. Właścicielom zwycięskich obiektów serdecznie gratulujemy.

Zobacz listę nagrodzonych>>

W kalendarium Europejskich Dni Dziedzictwa pojawiły się już pierwsze wydarzenia. W tym roku nasze święto zabytków zawita między innymi do Starego Fordonu. 17 września odbędzie się tam II edycja projektu „Jedno miasto trzy kultury”. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Zachęcamy do oglądnięcia relacji z I edycji projektu.

 

Już jutro (19 kwietnia), o godzinie 18:00 w Operze Nova w Bydgoszczy rozpocznie się uroczysta gala zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W jej trakcie nastąpi rozstrzygnięcie 42. edycji konkursu na Zabytek Zadbany. Podczas uroczystości zostaną również przyznane medale Gloria Artis oraz odznaki Za opiekę nad zabytkami. Galę będzie można oglądać online na kanale Narodowego Instytutu Dziedzictwa na You Tube.

Więcej szczegółów na temat uroczystości można znaleźć na stronie NIDu.

Zachęcamy do pobrania najnowszej publikacji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy pt. Architektura sakralna XIX i XX wKsiążka stanowi kolejną publikacje powstałą w ramach serii Architektura Miast. Zawiera ona teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji, która została zorganizowana w Bydgoszczy w ramach zeszłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Pobierz (pdf)

W czwartek 24 marca w Warszawie odbyło się spotkanie regionalnych koordynatorów Europejskich Dni Dziedzictwa. Zostało ono zorganizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Podczas spotkania, w nawiązaniu do tegorocznego hasła EDD, gościom zaprezentowano między innymi film pt. Krajobraz mojego miasta. Stanowił on punkt wyjścia do dyskusji poświęconej dbałości o krajobraz i dobrym praktykom w tym zakresie. Serdecznie zachęcamy do oglądnięcia filmu.

 

 

Zapraszamy do udziału XIII Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Zabytki naszego regionu”. Jest on adresowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z regionu kujawsko-pomorskiego. Obecna, trzynasta już jego edycja odbywa się pod hasłem „Miejski i wiejski pejzaż dziedzictwem przeszłości”. Każda miejscowość ma przecież swój indywidualny krajobraz, jaki odróżnia od innych miejscowości. Wespół z uwarunkowaniami naturalnymi (np. wzgórze, równina, las, jezioro, rzeka) na kształt owego krajobrazu wpłynęła historia, w toku której kształtowała się zabudowa danej miejscowości, tworząca określony układ przestrzenny, wyznaczony siecią dróg, ulic i placów. Konkursowe prace powinny przedstawić historyczny rozwój zabudowy wybranej miejscowości, w następstwie którego uzyskała ona znaną nam obecnie postać. Pisać można zarówno o całej wsi czy mieście, jak i wybranej dzielnicy, ulicy (drodze) bądź placu. Odrębną częścią konkursu jest wybór najlepszych fotogramów ilustrujących teksty nadesłanych prac. Prace te oceniają historycy i historycy sztuki z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pod przewodnictwem kierownika delegatury bydgoskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Konkurs nasz od początku, tj. od 2005 roku, objęty jest patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W roli współpatronów występują Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, a patronat medialny sprawują: Telewizja Polska, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Gazeta Pomorska. 

Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W poniedziałkowy wieczór w Zespole Szkół w Grucie odbyło się niecodzienne, wzruszające spotkanie. Uczniowie przy wsparciu nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego i ks. Kamila Pańkowca odtworzyli w formie komiksu dramatyczne dzieje rodziny Dmetreckich, ukrywających podczas II wojny światowej żydowską rodzinę. Młodzi mieszkańcy Gruty odwiedzili mieszkającą w Łodzi córkę państwa Dmetreckich Janinę i to Ona opowiedziała im historię na podstawie której powstał komiks. W jego bohaterów wcielili się sami uczniowie. W do ostatniego miejsca wypełnionej sali gimnastycznej  szkoły w Grucie zebrani goście zobaczyli komiks, wysłuchali krótkiego wykładu o Świętych Księgach Żydowskich (przedstawiciele Gdańskiej Gminy Żydowskiej) i zobaczyli prezentację przygotowaną przez pracowników Muzeum w Sztutowie o życiu codziennym więźniów obozu Stutthof.

Dziękujemy za zaproszenie i za możliwość uczestniczenia w finale tak ważnego projektu edukacyjnego.

W środę 15 marca, prezydent Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii 10 nowych obiektów. W tym roku wśród wyróżnionych zabytków znalazły się:

 

1. Radiostacja w Gliwicach

2. Kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego w Jaworze

3. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku

4. Żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku

5. Założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie

6. Katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy

7. Zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju w Świdnicy

8. Pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze (Święty krzyż)

9. Zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu

10. Zespół opactwa cystersów w Wąchocku

 

Pomnik historii jest jedną z form ochrony zabytków. Pierwsze obiekty otrzymały ten tytuł w 1994 roku. Procedurą wystąpienia o uznanie zabytku za pomnik historii koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Do tej pory tytuł ten otrzymało w sumie 70 obiektów z terenu całej Polski.

Więcej informacji o zabytkach nagrodzonych w tym roku można znaleźć na stronie NIDu.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z Kujawsko-Pomorskim zabytkiem w tle”. Jego tematem  są zabytki naszego regionu, na tle których należy sfotografować jedną lub kilka osób. Konkurs towarzyszy obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbędą się pod hasłem Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu.

Liczymy na Państwa pomysły. Mamy nadzieję, że zamieszczone fotografie zainspirują do wykonania jeszcze ciekawszych zdjęć.

Szczegóły dotyczące konkursu zostaną zamieszczone już wkrótc

 

W sobotę 18 lutego w Żnińskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala przygotowana z okazji regionalnych obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Została ona zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-PomorskiegoPałucki Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i wojewódzki Samorząd Przewodnicki. W trakcie gali zasłużeni przewodnicy z naszego regionu otrzymali odznaki PTKK, a także podziękowania Marszałka Województwa, Starosty Żnińskiego i Burmistrza Żnina. Uroczystość uświetnił koncert Gąsawskiej Orkiestry Dętej „Pałuki”. Spotkanie zakończono spacerem szlakiem średniowiecznego Żnina.

Relację z wydarzenia można zobaczyć w sobotnim wydaniu Zbliżeń, które znajdziecie na stronie TVP3 Bydgoszcz (od 14:17 min).

Przypominamy, że już w najbliższy weekend, w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, będzie można wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu najciekawszych miejsc w naszym regionie. Zapisy na imprezy trwają do 23 lutego. Informację dotyczące tej akcji można znaleźć na oficjalnej stronie województwa kujawsko-pomorskiego.

W weekend 25 i 26 lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym zwiedzaniu najbardziej interesujących miejsc województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku w akcję włączyły się aż 42 instytucje i organizacje z całego naszego regionu. Wydarzenia zaproponowane przez organizatorów odbędą się łącznie w 23 miejscowościach. Na imprezy obowiązują zapisy. Można ich dokonać do 23 lutego na oficjalnej stronie województwa kujawsko-pomorskiego (http://rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl/).

Miło nam poinformować, że ksiądz Kamil Pańkowiec, wikary parafii w Grucie oraz jeden z organizatorów lokalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa został nominowany do nagrody Osobowość Roku Gazety Pomorskiej w kategorii działalność społeczna i charytatywna w powiecie grudziądzkim. Głosowanie trwa do 3 lutego. Aktualne wyniki i wywiad z nominowanym znajdziecie na stronie internetowej Gazety Pomorskiej. Zachęcamy do głosowania.

 

Wywiad>>

Aktualne wyniki plebiscytu>>

Tegoroczna, 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 9-10 i 16-17 września. W Polsce nadchodzącym obchodom będzie towarzyszyć hasło Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu. Zgodnie z ideą zaprezentowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa:

Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać”.

Będziemy chcieli pokazać jaki jest krajobraz naszego dziedzictwa: piękno dużych miast, malowniczość wsi oraz wszystko to, co zawiera w sobie to pojęcie. Poprzez zabawę i edukację pokażemy jak się zmieniał, jak powstawały i kształtowały się miasta. 

Będziemy chcieli zwrócić uwagę mieszkańców małych miast  i dużych aglomeracji na potrzebę uporządkowania przestrzeni, zachowanie ładu, aby przekazać kolejnym pokoleniom krajobraz zapisany treściami świadczącymi o wielowiekowej historii i szacunku dla człowieka oraz środowiska, budzącymi silne poczucie identyfikacji i dumy.

Będziemy mówić o potrzebie ochrony krajobrazu i o tym, jak piękna przestrzeń może wpłynąć na nas samych, jak może uczyć nas wrażliwości i empatii, jak może uczynić z nas lepszych ludzi. Opowiemy o tym, jak wiele dziedzin nauki – od geografii przez historię, sztukę i fotografię po ekonomię i prawo – zajmuje się dziś krajobrazem, czego dowodzi sukces uchwalonej w 2015 r. „ustawy krajobrazowej”.

      Źródło: edd.nid.pl

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl