W miniony piątek 7 grudnia w zabytkowej poprzemysłowej hali przy ul. Szwedzkiej w Warszawie odbyła się gala podsumowująca EDD 2018 oraz tegoroczną edycję ogólnopolskiego konkursu filmowego Zabytkomania.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

Podczas gali zostały rozdane wyróznienia dla najlepszych organizatorów wydarzeń EDD z poszczególnych województw.

Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych z naszego regionu znalazły się następujące instytucje oraz osoby prywatne:

 

1. Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
2. Pan Jacek Sech - Prezes Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie 
3. Stowarzyszenie BUKO
4. Urząd Miejski w Lubrańcu 
5. Pani Katarzyna Rodziewicz - Dwór Marzeń w Sielcu

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Miło jest nam poinformować, że Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego Sukcesja wydało folder XIX wieczny park angielski w Laskowicach – „obce” czy wspólne dziedzictwo, będący podsumowaniem działań podjętych przez towarzystwo w ramach tegorocznej edycji EDD. Co najcenniejsze – zaangażowanie mieszkańców i wolontariuszy w poszczególne etapy było tak duże, że materiały archiwalne docierały do Lipinek aż z Afryki! Gratulujemy.

 

Folder dostępny na Facebooku Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.

Po raz czwarty zapraszamy wszystkich zabytkomaniaków do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym ZABYTKOMANIA!

ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski.

Tegoroczna odsłona konkursu koncentruje się na idei świętowania przez Polskę Stulecia odzyskania Niepodległości poprzez poznawanie swojego otoczenia, zabytków i tradycji czy ważnych  postaci z nią związanych.

Uczestnicy ZABYTKOMANII konkurować będą w trzech grupach:

GRUPA I składająca się z uczestników między 13 a 18 rokiem życia,

GRUPA II składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, amatorsko zajmujących się tworzeniem filmów,

GRUPA III składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, profesjonalnie zajmujących się tworzeniem filmów.

Uczestnicy każdej z grup nadsyłają film dokumentalny, reportaż lub animację promujący świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez poznawanie lokalnego dziedzictwa.

Czekają atrakcyjne nagrody: dla uczestników do 18 roku życia sprzęt multimedialny, dla pozostałych – nagrody finansowe w wysokości 10 000, 7 000 i 3 000 złotych!

By wziąć udział w konkursie należy do 11 listopada 2018 roku zarejestrować się na portalu konkursowym: zabytkomania.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Przed zgłoszeniem pracy konkursowej należy ją opublikować na ogólnodostępnym portalu youtube.com lub vimeo.com i dodać tag „zabytkomania2018”.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas gali finałowej w grudniu w Warszawie.

Wszystkie informacje wraz z Regulaminem konkursu znajdują się na stronie http://zabytkomania.pl/

Zainteresowanych zeszłoroczną edycją, oraz nagrodzonymi filmami zapraszamy na stronę NID:

https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3690

Tegoroczna odsłona konkursu wspiera  obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w bieżącym roku są skupione wokół świętowania stulecia Niepodległości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Konkurs odbywa się pod patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Partnerem Konkursu jest KGHM Polska Miedź S.A.

 

Za nami kolejna edycja konkursu, który zyskuje coraz więcej entuzjastów – za co bardzo dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych i wyróżnionych prac. Nie zapomnijcie o nas Drodzy miłośnicy zabytków i fotografii w kolejnym, 2019 roku!

 

Zobacz protokół

 

Zobacz galerię

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wraz z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy serdecznie zapraszają na VI Ogólnopolską Konferencję z cyklu Architektura Miast - Miejsca pamięci w przestrzeni miasta w XIX i XX wieku, która odbędzie się 13-15.09.2018 r. w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszczy przy pl. Kościeleckich 6. Poniżej szczegółowy program obrad:

 

Program konferencji (pdf)

W tym roku wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa będzie miała miejsce 8 września w Inowrocławiu, w mieście, z którym związana jest pamięć Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 w Kujawskim Centrum Kultury

Tego dnia zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia uczestnikom XIV edycji konkursu dla młodzieży Zabytki naszego regionu oraz IV ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Doktor hab. Zdzisław Biegański, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, badacz dziejów XX stulecia, wygłosi wykład Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego w latach 1918—1920. Całość uświetni koncert, podczas którego usłyszymy piosenki z lat 20 i 30 ubiegłego stulecia, kiedy to radość z odzyskanej niepodległości przejawiała się również w pięknych utworach muzycznych. 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy bardzo serdecznie zaprasza do udziału w IV edycji konkursu fotograficznego Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tleZeszłoroczny konkurs przyjęli Państwo entuzjastycznie nadsyłając wiele pięknych zdjęć. Nie mamy wątpliwości, że w tym roku będzie podobnie. Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Towarzyszy obchodzonym we wrześniu Europejskim Dniom Dziedzictwa. Tematem konkursu są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego, na tle których należy sfotografować jedną lub grupę osób. Prace należy przesyłać do KPCK w Bydgoszczy do 15 sierpniaNagrody czekają!

 

Regulamin

 

W tym roku gmina Gruta będzie uczestniczyć w Europejskich Dniach Dziedzictwa już po raz piąty z rzędu. W ramach obchodów odbędzie się tam m.in. koncert pieśni patriotycznych oraz podsumowanie konkursu „Gmina Gruta w 1918 r. i 100 lat później”.

Nawiązując do nadchodzącej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej im. kpt. Floriana Laskowskiego w Grucie oddali do rąk czytelników jednodniówkę pn. „Kurier Grucki”. W publikacji opisano życiorysy lokalnych polskich działaczy oświatowych i społecznych zaangażowanych w wydarzenia sprzed stu lat. Broszura jest dostępna w wersji elektronicznej. Publikację przygotowano w ramach projektu „Kamienie Pamięci. Nieznany bohater niepodległości" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Zachęcamy do lektury.

 

Kurier Grucki

Zapraszamy do udziału w VI OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”. MIEJSCA PAMIĘCI W PRZESTRZENI MIASTA W XIX I XX WIEKU, która odbędzie się  13-14 września 2018 roku w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Patronat:

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Jacek Woźny,

prof. dr hab. Dariusz Markowski,

dr hab. Marek Romaniuk

sekretarz naukowy - dr Agnieszka Wysocka

Niepodległa dla wszystkich  tak brzmi temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa 2018. Zainspirowani tym hasłem pragniemy zaprosić naukowców i badaczy z polskich ośrodków akademickich, muzeów i placówek kultury na konferencję naukową poświęconą miejscom pamięci w przestrzeni urbanistycznej w XIX i XX wieku. Inspiracją ma być tym razem pamięć zapisana w pomnikach, miejscach wydarzeń historycznych, budynkach, cmentarzach. Miasta w swoim rozwoju historycznym wypełniają się różnorodną treścią. Znikają jedne obiekty, pojawiają się nowe, czy te pierwsze były na tyle ważne, że wspomnienie o nich jest wpisane w dziedzictwo kulturowe miasta?

Konferencja będzie kontynuacją zorganizowanych w latach 2008, 2009, 2012, 2016, 2017 sesji naukowych odbywających się pod hasłem: Architektura Miast (poprzednie dotyczyły oper, filharmonii, teatrów, architektury mieszkaniowej, architektury sakralnej i terenów zielonych w miastach w XIX i XX wieku).

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 czerwca 2018 roku. O zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 15 lipca.

W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (ok. 600 znaków).

Opłata konferencyjna dla prelegentów wynosi 150 zł. Na każde wystąpienie przewidujemy 20 minut.

Aktualności dotyczące konferencji znajdą Państwo na stronach internetowych kpck.pl oraz edd-kpck.pl. Informacje na temat wydarzenia można również śledzić na naszym profilu na Facebooku – facebook.com/edd.kujawsko.pomorskie

Pytania prosimy kierować na adres email eddteam@@kpck.pl lub na numer telefonu: 52 585 15 01. Osoby do kontaktu: mgr Bogna Derkowska-Kostkowska, mgr Krystian Strauss, dr Agnieszka Wysocka

Organizatorzy: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

W ostatni poniedziałek, 26 lutego wystartował program dotacyjny Niepodległa. W jego ramach organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury mogą otrzymać dofinansowanie do wydarzeń zorganizowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę (od 8 do 150 tysięcy zł) .Jednym z podstawowych warunków jest zapewnienie przez organizatora 15% finansowego udziału własnego. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do 23 marca. Więcej informacji, wraz ze szczegółowym regulaminem, można znaleźć na stronie programu.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza do udziału w XIV Wojewódzkim Konkursie „Zabytki naszego regionu”. Obecna edycja, z uwagi na tegoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości, odbywa się pod hasłem „Drogi do niepodległości w latach 1918–1920. Ludzie, wydarzenia, mogiły, pamiątki”. Zakreślone lata wynikają z różnego czasu dochodzenia do niepodległości na różnych obszarach naszego województwa. I tak dla zaboru rosyjskiego był to rok 1918, dla części Wielkopolski i Kujaw w zaborze pruskim – rok 1919 (powstanie wielkopolskie), dla pozostałych połaci zaboru pruskiego – rok 1920. Dochodzi do tego wojna polsko-bolszewicka, toczona w 1920 roku w obronie kruchej niepodległości na obszarze ziemi dobrzyńskiej, wschodnich Kujaw, a także na obrzeżach ziemi chełmińskiej. W pracy chodzi o ukazanie sylwetek lokalnych bohaterów i działaczy niepodległościowych, działań zbrojnych (o ile takowe miały miejsce), grobów poległych powstańców i żołnierzy, wreszcie o prezentację pomników, tablic pamiątkowych, różnych miejsc czy obiektów, upamiętniających tamte wydarzenia lub wiążących się z nimi. Prace można przesyłać do 27 kwietnia.

Zobacz regulamin>>

W sobotę, 17 lutego w gościnnych progach Zamku Golubskiego odbyły się uroczyste Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Zasłużonym przewodnikom turystycznym wręczono tego dnia wyróżnienia i podziękowania.

Dopełnieniem uroczystości były bardzo interesujące wykłady. Między innymi o Annie Wazównie opowiadała historyk sztuki i muzeolog – Alicja Saar-Kozłowska. Rozmowę z badaczką losów królewny można przeczytać na portalu Województwa Kujawsko-Pomorskiego (link do wywiadu). Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili gości na zwiedzanie zamku i Golubia-Dobrzynia, w towarzystwie przewodników. Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że obchody EDD w naszym województwie po raz kolejny zostały objęte patronatem medialnym Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Dziękujemy! W 2016 roku radio prowadziło bezpośrednią transmisję z wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się w sanktuarium w Markowicach. Poprzedniej edycji towarzyszyła natomiast seria materiałów promujących imprezy EDD w naszym regionie.

Serdecznie zachęcamy wszystkich sympatyków historii do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Pamięci Admirała Józefa Unruga - ADMIRALSKI REJS organizowanym przez Dwór Marzeń w Sielcu. Konkurs ma na celu propagowanie pamięci, dokonań i postawy admirała, żołnierza, jeńca,  tułacza, wielkiego wychowawcy wielu pokoleń marynarzy, modernizatora marynarki wojennej oraz człowieka, o którym zapomniano przez całe dziesięciolecia. Zmagania będą przebiegać w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Prace można przesyłać do 26 marca. Finał zmagań odbędzie się 18 maja w Dworze Marzeń w Sielcu. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć w regulaminie.

 

Regulamin

 

 

 

 

 

 

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa. Nadchodząca, 26. edycja EDD odbędzie się 8-9 i 15-16 września. W tym roku oraz przez trzy kolejne lata święto zabytków stanie się elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Edycje będą się odbywać pod hasłem Niepodległa dla wszystkich. Zachęcamy do obejrzenia spotu promującego wspólne obchody.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl