Niedziela z kustoszem na wystawie czasowej „W kuźni Andrzeja Schmidta”

Zdarzenia

Tytul:
Niedziela z kustoszem na wystawie czasowej „W kuźni Andrzeja Schmidta”
Kiedy:
N, 15. wrzesień 2019
Gdzie:
Włocławek, kujawsko-pomorskie
Kategorie:
Zwiedzanie, Wystawy

Opis

Kowalstwo A. Schmidta, rzemieślnika z Piotrkowa Kujawskiego, wyrasta z tradycyjnych wzorów. Podczas spotkania uczestnicy obejrzą ekspozycję złożoną z dekorowanych przedmiotów użytkowych wykonanych przez kujawskiego kowala, poznają tajemnice dawnego i współczesnego warsztatu kowalskiego oraz sferę ludowych wierzeń związanych z tym rzemiosłem.

Ekspozycja monograficzna „W kuźni Andrzeja Schmidta” poświęcona jest twórczości jednego z najznamienitszych, czynnych zawodowo kujawskich kowali. Andrzej Schmidt urodził się 2 sierpnia 1960 r. w Piotrkowie Kujawskim. Od wczesnej młodości fascynowała go historia, zabytki, a szczególnie wyroby kowalstwa artystycznego. Naukę zawodu rozpoczął w 1979 r. w słynnej kuźni Jędrzejewskich w Osięcinach. W 1986 r. zdobył tytuł mistrza kowalskiego. Od 1987 r. w rodzinnym mieście prowadzi własną kuźnię. Jest laureatem licznych konkursów i zdobywcą wielu nagród. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Swoje prace Andrzej Schmidt ozdabia tradycyjnymi esownicami, małżowinami, ślimacznicami, spiralne skręconymi prętami, nacięciami klinowymi. Rzadziej stosuje stemplowanie. Przedmioty wykonane z płaskowników, często zakończone są rozcięciami, a inne ozdobnymi tarczkami o rożnych kształtach. Wśród motywów zdobniczych odnaleźć można dekoracyjne sploty metalowych elementów, które są częścią artystycznej wizji autora, ale też jednym z najprostszych i efektownych sposobów zdobienia.

Oglądanie ekspozycji połączone będzie z opowieścią o kowalstwie – jego znaczeniu w kulturze ludowej, o przemianach jakim podlegało ono na przestrzeni wieków.

Godziny zwiedzania: 12:00-13:00

Lokalizacja: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6, 87-800 Włocławek

Organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Dane kontaktowe: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Michał Kwiatkowski, tel. 883 374 664, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Miejsce

Lokalizacja:
Muzeum Etnograficzne
Ulica:
Bulwary im. Marszałka Józef Piłsudskiego 6
Kod:
87-800
Miasto:
Włocławek
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Kraj:
Poland
Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl