PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY   
XII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu” 2016 pod hasłem „Kapliczki i krzyże, przydrożne i przykościelne” zorganizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, pod patronatem Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Sambora Gawińskiego, Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marka Gralika, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny: Polskie Radio Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy, Gazeta Pomorska.

Jury w składzie:
1. przewodnicząca – Iwona Brzozowska – kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura w Bydgoszczy
2. Krzysztof Bartowski – historyk, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy
3. Lech Łbik – historyk, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy
4. Piotr Winter – historyk sztuki, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy

W dniu 20 maja 2016 r., po obejrzeniu i przeczytaniu wszystkich 135 nadesłanych prac, Jury wyłoniło laureatów, którym przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody główne (finansowo-rzeczowe Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego) za najlepsze prace:

  • I nagroda – Dominika Nowaczewska, Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu,
    Figura św. Tekli w Kurowie koło Baruchowa (w powiecie włocławskim)
  • II nagroda – Paulina Ziółkowska, IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
    Dawniej wdzięczność, modlitwa, pamięć, a dziś… zapomnienie? Kapliczka na bydgoskich Prądach
  • III nagroda – Bartosz Piątkowski, Zespół Szkół  im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą,
    Kapliczka Matki Bożej Skępskiej „Na dębie” w Kamienicy-Soczewce, gmina Dobrzyń nad Wisłą

Nagrody finansowe (Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego) dla nauczycieli wspomagających:

  • Arkadiusz Ciechalski, Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu;
  • Katarzyna Damska, IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy;
  • Paweł Śliwiński, Zespół Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą.

Wyróżnienia  – nagrody rzeczowe (Marszałka Województwa) za ciekawe prace historyczne:

  • Oliwia Daria Kapuścińska, Gimnazjum Prywatne nr 1 im. Jadwigi Jałowiec w Lipnie
    (Figura Matki Boskiej z Nowej Wsi koło Wielgia w powiecie lipnowskim)
  • Jagoda Papis, Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach
    Krzyż jako obiekt upamiętniający zbrodnię niemiecką na narodzie polskim (w Kopcach koło Czerniaka w gminie Mogilno)
  • Joanna Piotrowska, Zespół Szkół Menedżerskich w Świeciu
    Gwiazda Morza (figura Matki Boskiej w Gródku w Borach Tucholskich)
  • Claudia Niewiadomska,  Gimnazjum Publiczne im. Władysława Stanisława Reymonta w  Bądkowie
    Przydrożna kapliczka Matki Boskiej Skępskiej we wsi Kujawka (koło Bądkowa)
  • Maksymilian Dygasiewicz, Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektrotechnicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu
    Krzyż upamiętniający cholerę w Zębowie (koło Obrowa)
  • Izabela Mrugowska,  Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle
    Figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Drzewianowie (koło Mroczy)

Wyróżnienia  – nagrody rzeczowe (Marszałka Województwa) za ciekawe fotografie:

  • Agnieszka Lamparska, Liceum Plastyczne im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu
    Kaplica Romów w Rywałdzie (koło Radzynia Chełmińskiego)
  • Marek Bojanowski, Liceum Plastyczne im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu
    Kapliczka Świętego Wojciecha w Nowem
  • Patrycja Chuchała, Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Działowskiego w  Wąbrzeźnie
    Chrystus Frasobliwy z Wąbrzeźna
  • Dominika Julia Staniszewska, Zespół Szkół i Placówek Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie
    Kapliczka w Byczynie (koło Dobrego)
  • Paweł Nowak,  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu
    Krzyż w Strzelnie przy placu Świętokrzyskim
  • Natalia Szustakiewicz, Zespół Szkół Menedżerskich w Świeciu
    Kapliczka „Papieska Łąka” (w Leosi w Borach Tucholskich)

Nagroda rzeczowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najbardziej aktywnej szkoły za wysoki poziom merytoryczny konkursowych prac:

Liceum Plastyczne im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu

Nagrody specjalne przyznane przez Instytucje wspierające konkurs:

Nagroda rzeczowa Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego   

Daria Heberlejn, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie
Ave Crux (we Wroniu koło Wąbrzeźna)

Nagroda rzeczowa Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marka Gralika

Natalia Paśniewska, Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie
Urok przydrożnej kapliczki w Jastrzębiu (koło Lipna)

Nagroda rzeczowa Prezesa Zarządu „Polskiego Radia Pomorza i Kujaw”, Jolanty Kuligowskiej-Roszak

Karina Cichowlas, Gimnazjum Publiczne im. Władysława Stanisława Reymonta w  Bądkowie
Neogotycka kapliczka w Łowiczku (koło Bądkowa)

Nagroda rzeczowa Redaktora Naczelnego „Gazety Pomorskiej”, Wojciecha Potockiego

Oliwia Kozub, Liceum Ogólnokształcące im.Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim
Kapliczka w Sępólnie Krajeńskim  

Nagroda rzeczowa Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Ewy Krupy, za najlepsze fotografie

Bartosz Piątkowski, Zespół Szkół  im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą
Kapliczka Matki Bożej Skępskiej „Na dębie” w Kamienicy-Soczewce, gmina Dobrzyń nad Wisłą

Nauczyciele uhonorowani dyplomami za przygotowanie uczniów do konkursu:

Anna Rudzka (Lipno)

Piotr Drzewiecki(Lipno)

Joanna Dybicz (Bielice)

Małgorzata Hawełko (Świecie)

Józef Nowakowski (Bądkowo)

Bogumiła Lubiszewska (Toruń)

Violetta Hejza (Nakło)

Michał Kowalski (Grudziądz)

Magdalena Nawrocka (Kościelec)

Joanna Zwierz (Kościelec)

Róża Staniszewska (Radziejów)

Aleksander Czarnecki (Wąbrzeźno)

Renata Szwochert (Sępólno Krajeńskie)

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl