W ostatni poniedziałek, 26 lutego wystartował program dotacyjny Niepodległa. W jego ramach organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury mogą otrzymać dofinansowanie do wydarzeń zorganizowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę (od 8 do 150 tysięcy zł) .Jednym z podstawowych warunków jest zapewnienie przez organizatora 15% finansowego udziału własnego. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do 23 marca. Więcej informacji, wraz ze szczegółowym regulaminem, można znaleźć na stronie programu.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza do udziału w XIV Wojewódzkim Konkursie „Zabytki naszego regionu”. Obecna edycja, z uwagi na tegoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości, odbywa się pod hasłem „Drogi do niepodległości w latach 1918–1920. Ludzie, wydarzenia, mogiły, pamiątki”. Zakreślone lata wynikają z różnego czasu dochodzenia do niepodległości na różnych obszarach naszego województwa. I tak dla zaboru rosyjskiego był to rok 1918, dla części Wielkopolski i Kujaw w zaborze pruskim – rok 1919 (powstanie wielkopolskie), dla pozostałych połaci zaboru pruskiego – rok 1920. Dochodzi do tego wojna polsko-bolszewicka, toczona w 1920 roku w obronie kruchej niepodległości na obszarze ziemi dobrzyńskiej, wschodnich Kujaw, a także na obrzeżach ziemi chełmińskiej. W pracy chodzi o ukazanie sylwetek lokalnych bohaterów i działaczy niepodległościowych, działań zbrojnych (o ile takowe miały miejsce), grobów poległych powstańców i żołnierzy, wreszcie o prezentację pomników, tablic pamiątkowych, różnych miejsc czy obiektów, upamiętniających tamte wydarzenia lub wiążących się z nimi. Prace można przesyłać do 27 kwietnia.

Zobacz regulamin>>

W sobotę, 17 lutego w gościnnych progach Zamku Golubskiego odbyły się uroczyste Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Zasłużonym przewodnikom turystycznym wręczono tego dnia wyróżnienia i podziękowania.

Dopełnieniem uroczystości były bardzo interesujące wykłady. Między innymi o Annie Wazównie opowiadała historyk sztuki i muzeolog – Alicja Saar-Kozłowska. Rozmowę z badaczką losów królewny można przeczytać na portalu Województwa Kujawsko-Pomorskiego (link do wywiadu). Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili gości na zwiedzanie zamku i Golubia-Dobrzynia, w towarzystwie przewodników. Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że obchody EDD w naszym województwie po raz kolejny zostały objęte patronatem medialnym Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Dziękujemy! W 2016 roku radio prowadziło bezpośrednią transmisję z wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się w sanktuarium w Markowicach. Poprzedniej edycji towarzyszyła natomiast seria materiałów promujących imprezy EDD w naszym regionie.

Serdecznie zachęcamy wszystkich sympatyków historii do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Pamięci Admirała Józefa Unruga - ADMIRALSKI REJS organizowanym przez Dwór Marzeń w Sielcu. Konkurs ma na celu propagowanie pamięci, dokonań i postawy admirała, żołnierza, jeńca,  tułacza, wielkiego wychowawcy wielu pokoleń marynarzy, modernizatora marynarki wojennej oraz człowieka, o którym zapomniano przez całe dziesięciolecia. Zmagania będą przebiegać w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Prace można przesyłać do 26 marca. Finał zmagań odbędzie się 18 maja w Dworze Marzeń w Sielcu. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć w regulaminie.

 

Regulamin

 

 

 

 

 

 

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa. Nadchodząca, 26. edycja EDD odbędzie się 8-9 i 15-16 września. W tym roku oraz przez trzy kolejne lata święto zabytków stanie się elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Edycje będą się odbywać pod hasłem Niepodległa dla wszystkich. Zachęcamy do obejrzenia spotu promującego wspólne obchody.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl