„Rola Chełmna w procesie dążenia do niepodległości”

Zdarzenia

Tytul:
„Rola Chełmna w procesie dążenia do niepodległości”
Kiedy:
So, 8. wrzesień 2018
Gdzie:
Chełmno, kujawsko-pomorskie
Kategoria:
Wykłady

Opis

W sobotę, 8 września o godz. 12:00 zapraszamy do pięknego gotycko-renesansowego Ratusza (Rynek 28) w Chełmnie na wykład Pani Anny Soborskiej-Zielińskiej, starszego kustosza Muzeum Ziemi Chełmińskiej, poświęcony roli Chełmna w procesie dążenia do niepodległości. Prelekcja będzie połączona ze zwiedzaniem ekspozycji i prezentacją  najciekawszych wydarzeń, osób oraz placówek działających w mieście na przestrzeni XIX i XX w.

Szczególny wkład Chełmna w tę długą 148-letnią drogę do niepodległości to przede wszystkim staranne i długotrwałe pielęgnowanie języka polskiego poprzez prasę, wydawnictwa przeznaczone dla najbiedniejszych oraz szkolnictwo. Niekwestionowaną rolę odegrało tu Gimnazjum Chełmińskie, które  wykształciło rzesze Polaków przygotowanych do pracy w wolnej Ojczyźnie. Powstałe w 1895 r. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" rozwijało tężyznę fizyczną swych członków tak potrzebną do ewentualnego czynu zbrojnego czy też pracy w odrodzonej Polsce. W budowanie poczucia i przynależności narodowej  włączył się aktywnie teatr amatorski organizując przedstawienia teatralne oparte o klasykę literatury polskiej oraz Kościół a szczególnie proboszczowie  chełmińskiej fary z ks. Zygmuntem Rogalą na czele. Prowadził on parafię chełmińską pod rządami dwóch państw, w czasach wojny i pokoju oraz był duszą pracy narodowej.

 

Organizator: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Kontakt: Muzeum Ziemi Chełmińskiej, tel. 56 686 16 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Miejsce

Lokalizacja:
Chełmiński Ratusz
Ulica:
Rynek 28
Kod:
86-200
Miasto:
Chełmno
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Kraj:
Poland
Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl