Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Zdarzenia

Tytul:
Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy
Kiedy:
So, 8. wrzesień 2018
Gdzie:
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
Kategoria:
Wystawy

Opis

W sobotę, 8 września, w ramach obchodów EDD 2018 Muzeum Okręgowe im Leona Wyczółkowskiego zaprasza na dwie wystawy:

Wystawa posterowa „95 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy” - prezentowana do 10 września 2018 r. przy Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Do powstania polskiego Muzeum w Bydgoszczy doszło kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Utworzone 5 sierpnia 1923 r. Muzeum Miejskie było w okresie międzywojennym centrum życia kulturalno-artystycznego Bydgoszczy. Skupiało wielu twórców i stanowiło siedzibę różnych stowarzyszeń kulturalnych i artystycznych.

Na 16 planszach są przedstawione dzieje tej instytucji kultury. Wystawa stanowić będzie zachętę do zagłębienia się w przeszłość Muzeum, poszukiwań wybranych eksponatów, odkrywania muzealnych „tajemnic” i odwiedzenia tej instytucji.

Wystawa „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki” - (Spichrze nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11)

W tym roku przypada 95. rocznica istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Instytucja kultury powołana w mieście nad Brdą tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Macierzy, dnia 5 sierpnia 1923 roku, jako Muzeum Miejskie z siedzibą w kamienicy na Starym Rynku, posiada bogate tradycje gromadzenia zbiorów sięgające jeszcze czasów pruskich. Założenie w Bydgoszczy po 148 latach zaboru polskiej placówki muzealnej, gromadzącej i popularyzującej pamiątki związane z historią miasta i regionu oraz zabytki o znaczeniu ogólnopolskim i narodowym, było dla ówczesnych mieszkańców wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Rola Muzeum w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej bydgoszczan oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego, nie maleje do dnia dzisiejszego.

Z okazji jubileuszu Muzeum Okręgowego zapraszamy na wystawę pt. „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Ekspozycja stanowi pokaz najcenniejszych i zarazem najciekawszych obiektów pozyskanych do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prezentację tych wyjątkowych muzealiów uzupełniają i dodatkowo wzbogacają, specjalnie dobrane artefakty pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego Muzeum.

Obchodzony jubileusz skłania do zaprezentowania także treści związanych z historią i rozwojem, powołanego w odrodzonym Państwie Polskim, Muzeum od założenia instytucji kultury do czasów współczesnych.

 

Organizator: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Kontakt: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, tel. 52 585 99 66, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Miejsce

Lokalizacja:
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Ulica:
Grodzka 7-11
Kod:
85-109
Miasto:
Bydgoszcz
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Kraj:
Poland
Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl